كافه نرودا
هیس.... اینجا كسی خواب نیست!

تولدم روز اول مهر ماه سال یکهزارو سیصد و نوزده خورشیدی در مشهد است، در خانواده ای که پدر بزرگم (علی اکبر) صدای بسیار رسایی داشته و به زیبایی آواز می خوانده است. او از مالکین بزرگ مشهد بود و از خواندن در جمع پرهیز داشته ، گاه برای دوستان سرشناسی که به دیدارش می آمده اند می خوانده است. پدرم مهدی از صدای پر طنین و رسا برخوردار بود و در جوانی آواز خواندن را شروع می کند ولی خیلی زود در محیط بسته و سنتی به قرائت قرآن رو آورده و تا آخر عمر بر همان عقیده باقی ماند و آواز را رها کرد و در قرائت قرآن جایگاه خاصی در مشهد پیدا نمود و شاگردان زیادی برای تلاوت قرآن قرآن تربیت کرد که از جمله خود اینجانب است.

محمدرضا شجریان


تمام وقت من از شش سالگی به خواندن قرآن با صدای خوش می گذشت. در دوازده سالگی شهره ی خاص و عام بودم و در مجامع بزرگ مذهبی و یا سیاسی آن موقع تلاوت اول برنامه با من بود. به علت توانایی در تلاوت قرآن با صدای خوش، چشم و چراغ همه اعضاء و دانش آموزان مدرسه و مردم بودم. در سال چهارم دبیرستان بر خلاف خواسته ام به دانشسرای مقدماتی رفتم و راه معلمی پیش گرفتم و از بیست سالگی به معلمی در دهات خراسان پرداختم. یک سال بعد ازدواج کردم با دختری که او هم معلم دبستان بود. همسرم خیلی با من همراه بود و با کمک او بر مشکلات مالی یک زندگی بسیار محقر پیروز شدیم.

از نوجوانی برای فراگیری گوشه های آوازی به هر دری می زدم و از هر کسی که شمه ای اطلاع داشت سئوال می کردم.  به ندرت دسترسی به رادیو پیدا می کردم تا موسیقی دلخواهم را بشنوم آن هم زمانش کوتاه بود و حاصلی نداشت ، تا اینکه در محیط شبانه روزی دانشسرا میسر شد "برنامه گلها" و برنامه "ساز تنها" را بشنوم و تمریناتم را شروع کنم . کمی بعد دبیر موسیقی مان آقای جوان نیز راهنمایی و کمک کردند. بیشترین تمرینات سازنده در دوران معلمی در خارج شهر بود که فراغتی داشتم و اغلب به کوه و صحرا می دم و تکنیک و متد را با سلیقه ی خودم تجربه و تمرین می کردم و صداهای گوناگون و تحریرها و چهچه ها را دستور کار خود قرار داده بودم.دوستم همکلاسیم (ابولحسن کریمی) از ابتدای کار معلمی سنتوری با خود آورده بود که بنوازد ، ترغیب شده مضراب دستم بگیرم و ببینم می شود زد ، بعد دیدم عجب کار مشکلی است تا دمدمه های صبح نشستم و ان قدر تمرین کردم تا توانستم آهنگی را دست و پا شکسته اجرا کنم و از آن به بعد سنتور شد یار غار من.

چندی بعد صدای سنتور جلال اخباری را از رادیو مشهد شنیدم و خوشم امد ، پیدایش کردم و با هم دوست شدیم . سازی می زد و من هم می خواندم و تمرینات آواز با ساز و فراگیری نت و نواختن صحیح سنتور را با ایشان شروع کردم.

همان ابتدای کار هم صدای سنتور مشقی ام بسیار بد بود به فکر افتادم که سنتوری بسازم. کمی نجاری می دانستم با زیر رو رو کردن تمامی کاروانسراها و چوب فروشی ها و با دادن یک انعام 5 توانی الوار پهن از چوب توت بیست ساله را پیدا کردمآن را مطابق اندازه ها بریدم . در ان زمان کسی در مشهد گوشی سنتور نمی فروخت ، مجبور شدم صد عدد میخ نمره شش بخرم و آن ها را با سوهان دستی کوچک کنم. این سنتور که دوازده خرکه بود ساخته شد و من با یک دلبستگی عجیب به این ساز ، تمرینات سنتورم را بیشتر کردم. با اینکه برای اولین بار بود چنین کاری کرده بودم و در مورد پل گذاری سنتور تجربه و اطلاعی نداشتم ولی سنتور صدای دلنشینی داشت. غیر از آن سنتور سنتورهای دیگری ساخته یا در حال ساخت داشتم که کا پل گذاری را برای موزون تر کردن صداها تا به حال ادامه داده ام و خوشبختانه به نتایج قابل توجهی هم رسیده ام . در نظر دارم در آینده کتاب یا جزوه ای درباره ی تجارب کار پل گذاری های گوناگون که روی سنتورها کرده ام همراه با نتایج آن ها منتشر کنم تا در این زمینه کار مفیدی انجام داده باشم.

در سالهای بعد از چهل با هنرمندان رادیو خراسان آشنا شده بودم ولی حاضر به ضبط برنامه موسیقی نبودم. در رادیو خراسان گاه اشعار عرفانی و مذهبی و گاهی تلاوت قرآن داشتم.

سال 1345 خورشیدی به اصرار دوستم ابوالحسن کریمی برای شرکت در امتحان شورای موسیقی به اتفاق او به تهران رفتم. راهی برای نام نویسی و شرکت در امتحان پیدا کردیم. در اتاق شورا میز کنفرانس بزرگی بود و حدود 12 تا 13 نفر اعضا شورا نشسته بود ، آقای مشیر همایون شهردار رییس شورا و آقایان حسنعلی ملاح ، علی تجویدی و مختاری و دیگران بودند. گفتند بیات ترک بخوان ! من هم از مایه بلند دو سه بیتی خواندم و در مایه ی بم فرود امدم . ضربی با یک شعر هم به درخواست آقای ملاح خواندم. بعد اقای تجویدی پرسیدند تصنیف هم می خوانی؟ چون تصنیف خواندن را دوست نداشتم و دون شان آواز خوان می دانستم، بسیار جدی گفتم ابدا.

جوابی که بعد از یکماه از نتیجه امتحان به ما دادند این بود که فعلا رادیو بودجه ندارد که خواننده استخدام کند و فعلا رادیو نیاز به خواننده ندارد.

سال بعد به وسیله آقای دکتر شریف نژاد (که معاون رادیو خراسان بود و بسیار به من لطف داشت) قرار گذاشتیم در تابستان که ایشان در تهران هستند من هم به تهران بروم . باایشان شبی به منزل آقای حسین محبی (که اپراتور با سابقه رادیو و برنامه ی گل ها بود) رفتیم و او که دوستی نزدیکی با دکتر داشت فردای آنروز مرا همراه با یک نوار که در " سه گاه " خوانده بودم به اقای داود پیرنیا (مسئول و تهیه کننده ان زمان برنامه گلها ) معرفی کرد که همان معرفی راهگشای من به رادیو ایران و و برنامه ی گلها که منظور اصلی ام بود گردید.

با سپاس از دلسوزی های ابولحسن کریمی و محبت های دکتر شریف نژاد و یادی خوش از زنده یاد حسین محبی.
 


مروری بر چهل سال فعالیت هنری شجریان

• آلبوم های رسمی :
- آهنگ وفا (ماهور)
- آرام جان (افشاری)
- آستان جانان (بیات زند و بیات کرد)
- آسمان عشق (سه گاه)
- بهار دلکش
- بهاریه (ماهور و چهارگاه)
- بیاد پدر 1 و 2
- بیاد عارف (بیات ترک)
- بی تو بسر نمی شود (راست پنجگاه)
- بیداد (همایون)
- بوی باران (افشاری و پرسه خوانی)
- بت چین
- چهره به چهره (نوا)
- چشمه ی نوش (راست پنجگاه)
- در خیال (سه گاه – بیات زند)
- دستان (چهارگاه)
- دل مجنون (بیات زند و افشاری)
- دلشدگان (شوشتری – بیات ترک)
- دیلمان
- دود عود
- انتظار دل (سه گاه - افشاری)
- عشق داند (ابوعطا)
- فریاد (نوا)
- گلبانگ 1 و 2
- گلهای رنگارنگ
- گنبد مینا (دشتی – ماهور و چهارگاه)
- همنوا با بم (نوا و راست پنجگاه)
- همایون مثنوی (همایون)
- جان جان (سه گاه)
- جان عشاق (بیات اصفهان - شور)
- جام تهی (ماهور)
- خلوت گزیده (شور)
- خزان
- معمای هستی (شور)
- نوا (مرکب خوانی)
- پیام نسیم (ابوعطا و دشتی)
- پیوند مهر (شور و ابوعطا)
- راست پنجگاه (راست پنجگاه)
- راز دل (دشتی)
- رباعیات خیام
- رسوای دل (سه گاه)
- سرو چمان (ماهور)
- سپیده (ماهور)
- سرّ عشق (ماهور)
- شب ، سکوت ، کویر
- شب وصل (ماهور)
- شاخه گل
- طلوع محمد
- یاد ایام (شور)
- زمستان است (داد و بیداد)

 با بررسی تاریخ موسیقی ایران ، با نامهای بزرگ و هنرمندان جریان سازی مواجه می شویم که هر یک به نوبه ی خود و در بازه زمانی خاص سهمی ازرنده در حرکت رو به جلوی موسیقی ملی (و حتی در جلوگیری از سقوط موسیقی!) داشته اند. اعم از خواننده ، نوازنده ، پژوهشگر و ...

آوازه خوانان موسیقی ایران هر یک در جایگاه خاص خود و در مقاطع زمانی خاص از تاثیرگذاران بر موسیقی بوده اند و این امر با توجه به ارتباط مستقیم خواننده با مخاطب اهمیت بیشتری پیدا کرده و یقینا در امر فرهنگ سازی موثر تر بوده است. (به نسبت نوازنده و آهنگساز که اصولا تحت نام و صدای خواننده کمتر مطرح می شوند!)

در سالهای اخیر و در موسیقی معاصر خوانندگان بزرگی ظهور کرده و درخشیده اند. غلامحسین بنان ، جلال تاج اصفهانی ، عبدالعلی وزیری ، ادیب خوانساری ، حسین قوامی ، اکبر گلپایگانی ، حسین خواجه امیری (ایرج) ، محمودی خوانساری و ... هر یک به سهم خود موسیقی ایرانی را در مسیر ترقی و پیشرفت حرکت داده و تاثیر فراوانی بر پویایی و طراوت موسیقی ما داشته اند.

مجموعه برنامه های گلها (جاویدان، تازه، رنگارنگ، صحرایی، برگ سبز و یک شاخه گل) به بنیان گذاری و سرپرستی زنده یاد داود پیرنیا در معرفی ، کشف و شناساندن هنرمندان جوان و مستعد نقش بسزایی را ایفا کرد. در واقع اوج هنر یک هنرمند - موسیقی دان – (چه خواننده و چه نوازنده) در مجموعه برنامه های گلها شکوفا می شد و هنرمندان هر یک بسته به خلاقیت و هنر فردی خویش خود را به مخاطب عرضه (و چه بسا دیکته) می کردند.

در سال 1346 و در برنامه ی شماره ی 216 برگ سبز هنرمند جوانی پا به عرصه رادیو نهاد و اولین برنامه ی خود را با همراهی اساتید کسایی و ورزنده در مایه ی افشاری اجرا کرد. سیاوش بیدکانی نام داشت و آوازش تداعی گر آواز قدما بود و گاها گوشه هایی از تکنیک بزرگان آن زمان رادیو در آوازش به گوش می رسید.

محمدرضا شجریان (که آن روزها با نام مستعار سیاوش بیدکانی در رادیو فعالیت می کرد) پله های ترقی را به سرعت پیمود و تبدیل شد به یکی از برترین های آواز در رادیو ایران. اجراهای متعدد او در جشن هنر شیراز و همراهی او با بزرگانی چون مجد، عبادی، کسایی، بیگجه خانی، بهاری و ... نامش را به عنوان خواننده ای بزرگ و آینده دار و خوش ذوق بر سر زبانها جاری ساخت.

در دورانی که بزرگان به بیراهه می رفتند و از اوج موسیقی (رادیو) به پایین ترین نوع موسیقی می رسیدند (اجراهای کاباره ای و نازل) شجریان راه را گم نکرد و ممارست و تلاش های بی وقفه و حضور در مکتب اساتید فن روز به روز بر علم موسیقایی خویش افزود.

تا اینکه امروزه موسیقی ملی ایران با نام محمدرضا شجریان عجین شده و به جرئت تنها نماینده‏ی موسیقی ایران در آنسوی آبها «شجریان» است.

بزرگزاری کنسرت های متععد در اروپا ، آمریکا و آسیا و ایراد سخنرانی های گوناگون در دانشگاه های معتبر دنیا او را تا جایی پیش برد که در شهریور ماه 1378 نشان «پیکاسو» را از دستان آقای مایور، دبیرکل یونسکو دریافت کرد.

(در مورد نشان پیکاسو به این نکته بسنده می شود که این مدال به هنرمندی اهدا می گردد که معرف فرهنگ کشور خود به ملل دیگر است)


شجریان ؛ تکنیک ، خلاقیت و تنوع ...
در بررسی شخصیت هنری شجریان به سه وجه شاخص می رسیم که او را از هنرمندان معاصر خویش متمایز می سازد : تکنیک – خلاقیت و تنوع !
در ادامه به طور اختصاصی به هر یک از این وجوه می پردازیم ...


الف ) تکنیک
حضور در محضر اساتید بنام موسیقی چون : مهرتاش، دوامی، برومند، دادبه و تاثیرپذیری از هنرمندان بزرگی چون : ظلی، قمرالملوک وزیری، طاهرزاده، تاج اصفهانی، بنان، ادیب خوانساری و ... شجریان را به گونه ای پروراند که او هم اکنون به عنوان یکی از بزرگترین گنجینه های ردیف و تکنیک موسیقی ایرانی شناخته می شود.

البته ردیف دانی او وقتی اهمیت پیدا می کند که نکات تکنیک آموخته اش را به اجرا گذارده و در واقع آموخته هایش را به نیکی عرضه داشته است. از این حیث شجریان در قیاس با هم عصرانش بی رقیب محسوب می گردد.

آلبوم ها و آثار شجریان -عموما- در ردیف و دستگاه مربوطه به بهترین شکل ممکن اجرا گردیده و شجریان از اجرای گوشه ها و نغمات دشوار هیچ هراسی به دل راه نداده است .
مرکب خوانی بی نظیر «نوا» نمونه ی بارز این ادعاست. همچنین همایون «بیداد» (که در گوشه ی بیداد دستگاه همایون اجرا شده) ، چهارگاه «دستان» ، اجرای بی نظیر «راست پنجگاه» در حافظیه شیراز (به همراه لطفی و فرهنگفر) ، اجرای دستگاه نوا در آلبوم «چهره به چهره» ، اجرای بی نظیر و سوزناک دشتی در آلبوم «گنبدمینا» ، بیات زند و کرد بیات زیبای «آستان جانان» ، افشاری «انتظار دل» ، دشتی «راز دل» (با گروه پایور) ، ماهور «پر کن پیاله را» (با آرشه ی جادویی حبیب ا... بدیعی) ، ابوعطای «پیوند مهر» (با مضراب های دلنشین و طلایی فرهنگ شریف) ، بیات اصفهان «جان عشاق» (با هنرنمایی بی نظبر استاد جواد معروفی) ، پرسه خوانی «بوی باران» ، اجرای مقام داد و بیداد «زمستان است» و ... همگی گواه بر این مدعا هستند.

به جرئت می توان اظهار داشت که هر یک از آثار فوق (و کلیه ی آثار شجریان) به نوعی بهترین مرجع برای آوازخوانان و هنرجویان موسیقی محسوب می گردد.

مبحث تکنیک را در همین حد بسنده می کنم ، چرا که بررسی و صحبت درباره ی تکنیک موسیقی نیارمند دانش و اطلاعات بالای موسیقایی است که از عهده ی نگارنده خارج است.
 


ب) خلاقیت

وجه دیگری که مسلما از خصوصیات هر هنرمندی نیست (و اصولا از شروط لازم برای خوانندگی نیست) مبحث خلاقیت است. البته هنرمندان بسیاری خلاق بوده و به موفقیت دست یافته اند، اما متاسفانه عده ای به بهانه ی خلاقیت و عدم تکرار از دایره ی اصول و ارزش های موسیقی غنی ایرانی خارج گشته اند.

اما شجریان از آندسته هنرمندانی است که با خلاقیت های به جا و اجراهای خلاقانه موسیقی ایران را در مسیر رو به جلو حرکت داده و از ارزش های ان نکاسته است.

در مبحث خلاقیت می توان به مناسب خوانی شجریان اشاره داشت. انتخاب اشعار و نغمات مناسب در لحظه ، و ایجاد ارتباط عمیق با مخاطب در آن واحد، هنری است که نیازمند حضور ذهنی قوی و دانش ادبی والایی است.

«انتخاب شعر» از دیگر خصوصیات خلاقانه ی شجریان محسوب می گردد. در بررسی آثار شجریان نکته ای که بسیار بارز است انتخاب اشعار نغز و پرمعناست که در ارزش یک اثر هنری - موسیقایی کم تاثیر نخواهد بود.

اشراف کامل شجریان به ادبیات و شعر ایران زمین، آثار وی را از لحاظ غنای ادبی کم نظیر (و حتی بی نظیر) گردانیده است.
از سوی دیگر –و از جنبه ی موسیقایی- آوازها و آثار شجریان که در یک مقام اجرا شده اند -عموما- با یکدیگر متفاوت هستند. مقایسه کنید راست پنجگاه چشمه ی نوش را با بی تو بسر نمیشود، نوای چهره به چهره را با نوای فریاد، ابوعطای عشق داند را با پیوند مهر، دشتی گنبدمینا را با انتظار دل، افشاری رازدل را با بوی باران، ماهور جام تهی را با شب وصل !

شجریان گلهای تازه را می توان خلاقترین خواننده ی گلها نام نهاد ! در دورانی که آوازها عموما خلاصه شده بود به ویولون، تار و تنبک(!) و اجرای سه گاه و یا همایون! شجریان با خلاقیتی مثال زدنی و بخرج دادن سلیقه با همراهی هنرمندانی چون استاد جواد معروفی ، استاد فرامرز پایور، فرهاد فخرالدینی، فریدون شهبازیان و ... آثار بدیع و نویی را ارائه کرد.

بازخوانی تصانیف عارف و شیدا و اجرای تصانیفی ماندگار بهمراهی گروه استاد پایور (گلهای تازه 182 – شب نیشابور) ،
گنجاندن قطعات ارکسترال با تنظیم معروفی ، شهبازیان، فخرالدینی، (گلهای تازه 190(به یاد عارف) گلهای تازه 171 با تنظیم فخرالدینی، گلهای تازه 147 با تنظیم جواد معروفی و ...)
اجرای گوشه ها و نغمات مهجور و فراموش شده ی موسیقی ایرانی با هنرمندانی چون محمدرضا لطفی (گلهای تازه 160 - راک)

اجراهای بدیع و بی نظیری چون پرکن پیاله را – گلهای تازه 77 (با آرشه ی جادویی حبیب الله بدیعی) ، بوی جوی مولیان – گلهای تازه 66 (به همراهی تار یگانه نوازنده ی تار؛ جلیل شهناز) ، گلهای تازه 48 - آفتاب نیمه شب (به همراهی تار استاد جلیل شهناز) و ده ها اجرای خلاقانه ی دیگر این ادعا را سندیت می بخشند.

» گلهای تازه ۱۶۰ ، راک (تار : محمدرضا لطفی)

» گلهای تازه ۱۷۱ (ارکستر فرهاد فخرالدینی)

» گلهای تازه ۱۸۲ ، شب نیشابور (تنظیم فرامرز پایور)

خلاقیت شجریان به سازبندی آواز های او در رادیو نیز باز میگردد و در آثار او میتوان نوای سازی چون کمانچه را (که در اواز دیگر هنرمندان به ندرت شنیده می شد) به وفور شنید.


ج) تنوع

تنوع در آثار محمدرضا شجریان به طرز بی نظیری خودنمایی میکند.  این مقوله را می توان از جنبه های گوناگونی چون تنوع در شعر ، تنوع نوازنده ها و سازها ، تنوع در جنس موسیقی و تنوع در مقام ها و ردیف ها مورد بررسی قرار داد.

همانطور که در دو بخش خلاقیت و تکنیک نیز ذکر گردید استاد شجریان به اکثر گوشه ها و مقام های موسیقی ایرانی سرک کشیده است. از هفت دستگاه اصلی تا آوازها و گوشه های فرعی . از سبک های و شیوه های مختلف چو شیوه ی تاج و ادیب و بنان و طاهرزاده تا اجرا و بازخوانی ترانه ها و تصانیف از یاد رفته ی موسیقی قاجار. (با بررسی لیست آلبوم های رسمی شجریان می توانید به تنوع مقام ها آگاهی پیدا کنید.)

از سوی دیگر استاد شجریان فقط به آوازخوانی نپرداخته اند. اجرای تصانیف و ترانه های ماندگار بخشی از فعالیت های هنری شجریان را تشکیل داده است. در دهه پنجاه اجرای چند ده ترانه و تصنیف با ارکتسر استاد فرامرز پایور موجب انتشار سه آلبوم بهار دلکش، خزان و بت چین گردید که این سه آلبوم از ترانه های مانای موسیقی ایران محسوب می گردند. شجریان با بازخوانی اصولی تصانیف زیبا و از یاد رفته ی قدما سهم بسزایی در احیای تصانیفی چون مرغ سحر و بت چین داشته است.

» ترانه ی «دل در عشقت بسته ام»
» ترانه ی «جوانی»
» ترانه ی «تو بمان» (از ساخته های زنده یاد حبیب اله بدیعی)
» تصنیف موج (از ساخته های فرهاد فخرالدینی)
 
آثار رنگارنگ شجریان از گذشته تا به امروز به همراهی ساز نوازندگان برجسته ای شکل گرفته است. از گلهای رنگارنگ تا کنسرت ها و اجرا های خصوصی با تنوع ساز جالبی رو به رو می شویم و نامهای بزرگی جلب توجه می کنند.

محمدرضا شجریان

در جدول زیر هنرمندانی که با ساز خود آواز شجریان را جوابگو بوده اند ذکر گردیده است. با دقت در محتوای جدول میتوان تنوع ساز و نوازندگان همراه شجریان را شاهد بود:

تار : جلیل شهناز – فرهنگ شریف – هوشنگ ظریف – لطف اله مجد – غلامحسین بیگجه خانی - محمدرضا لطفی – حسین علیزاده – مجید درخشانی – داریوش طلایی – داریوش پیرنیاکان
سه تار : احمد عبادی – جلال ذوالفنون – محمدرضا لطفی – داریوش پیرنیاکان – رضا قاسمی – پرویز مشکاتیان
ویولون : علی تجویدی - حبیب اله بدیعی – پرویز یاحقی – رحمت اله بدیعی – همایون خرم – اسد اله ملک
سنتور : فرامرز پایور – رضا ورزنده – منصور صارمی – مجید نجاحی – فضل اله توکل – پرویز مشکاتیان – پشنگ کامکار -  مسعود شناسا – جواد بطحایی
نی : حسن کسایی – محمد موسوی – حسن ناهید – عبدالنقی افشارنیا - بهزاد فروهری – جمشید عندلیبی
کمانچه : علی اصغر بهاری – رحمت اله بدیعی – کیهان کلهر – اردشیر کامکار –  هادی منتظری - محمود تبریزی زاده – سعید فرج پوری
پیانو : جواد معروفی – حریر شریعت زاده
تنبک : محمد اسماعیلی – جهانگیر ملک – ناصر افتتاح – ناصر فرهنگفر – مجید خلج – مرتضی اعیان – همایون شجریان
دیگر سازها : عود – دف - دوتار و ...

 

 سال‏شمار زندگی استاد شجریان 


1319 تولد اول مهر ماه در مشهد

1324 اغاز خوانندگی های کودکانه در خلوت

1326 ورود به سال اول پانزدهم بهمن در مشهد.

1327 اموختن تلاوت قران در نزد پدر

1328 شرکت در مجمع تلاوت قران در نه سالگی.

1329 اغاز تلاوتهای قران در میتینگها و اجتماعات سیاسی ان سالها . گذراندن سال چهارم مدرسه در دبستان فرخی.

1331 تلاوت قران برای اولین بار در رادیو خراسان به دعوت رییس رادیو.

1332 قبولی در امتحانات شم ابتدایی با عنوان شاگرد ممتاز در بین دانش اموزان مشهد.اغاز تحصیل در دبیرستان شاه رضا.

1334 شرکت در مسابقات فوتبال دبیرستانهای مشهد.

1336 ورود به دانشسرای مقدماتی در مشهد.اشنایی با اقای جوان اولین معلم موسیقی شجریان ( معلم سرود و موسیقی دردوران تحصیل در دانشسرای مقدماتی در مشهد).

1338 اغاز همکاری با رادیو خراسان و اجرای اوازهای بدون ساز و قرائت قران برای رادیو به طور افتخاری.

1339 دریافت دیپلم دانشسرای مقدماتی و استخدامدر اموزش و پرورش و انتقال به بخش رادکان و تدریس در دبستان خواجه نظام الملک و اشنایی با سنتور.

1340 اشنایی با نت و فراگیری سنتور نزد اقای جلال اخباری و شروع سنتور سازی و تحقیق برای بهتر کردن صدای سنتور . جشن عقد کنان در 21 مهر ماه با دوشیزه فرخنده گل افشان در شهر قوچان.

1341 جشن عروسی در مشهد (در 20 مرداد ماه) و اغاز یک زندگی خانوادگی سی ساله با ایشان که حاصل ان سه دختر و یک پسر است.

1342 انتقال از بخش رادکان به روستای شاه اباد مشهد به عنوان مدیر دبستان شاه اباد. تولد راحله فرزند اول در 2 مهر ماه در مشهد. ساختن اولین سنتور خود با چوب توت.

1344 تولد دختر دوم افسانه در 28 اردیبهشت ماه در مشهد.(افسانه بعدها با پرویز مشکاتیان ازدواج میکند).انتقال از شاه اباد به شهر مشهد و تدریس در کلاس ششم دبستان پهلوی از مهر ماه.شرکت در مسابقات والیبال معلما مشهد.

1345 انتقال از دبستان پهلوی به دبستان عبداللهیان مشهد و نظامت و معاونت دبتان مذکور.

1346 تدریس در دبستان های مشهد و انتقال در 25 اذر از مشهد به تهران.تدریس در دبیرستان صفوی . اغاز فعالیت با برنامه های رادیو ایران. اشنایی با استاد احمد عبادی. راه یابی به کلاس درس اواز استاد اسماعیل مهرتاش و انجمن خوشنویسان نزد استاد بوذری.اشنایی با رضا ورزنده (استاد سنتور) در تابستان همین سال. اجرا و ضبط اولین برنامه ی در رادیو ایران که با عنوان ((برگ سبز شماره ی 216 )) در شب جمعه 15 اذر ماه پخش شد.کار در رادیو با نام مستعار ((سیاوش بیدکانی)) تا سال 1350 خورشیدی و بعد در رادیو و تلویزیون با نام خودش. اشنایی با اسماعیل مهرتاش در کلاس اواز ایشان. 

1347 انتقال از اموزش و پرورش به وزارت منابع طبیعی . راه یابی به کلاس خط استاد حسن میرخانی.

1348 تولد دختر سوم مژگان در 27 اردیبهشت ماه در تهران. تاسیس و شروع رادیو اف-ام به طریقه ی استریو فونیک و اجرای برنامه ی ((سه گاه)) به همراهی سه تار عبادی و تار مجد برای اولین بار به طریقه ی استریو . شرکت در جشن هنر شیرازبرای اولین بار. قبولی در امتحان خط (مرحله ی عالی) . راه یابی به کلاس خط استاد حسین میرخانی.

1349 اغاز همکاری با برنامه های تلویزیون ملی ایران در برنامه ی ((هفت شهر عشق)) غیره. قبولی در امتحان خط (مرحله ی ممتازی) انجمن خوشنویسان وزارت فرهنگ و هر . سفر به برغان با استاد حسین میر خانی (خطاط) ابراهیم بوذری (استاد خط شجریان) خسرو زعیمی ( مدیر عامل انجمن خوشنویسان)فرامرز پیل ارام(نقاش و استاد نقاشی خط شجریان). 

1350 اشنای با استاد فرامرز پایور و مشق سنتور نزد ایشان و اموزش ردیف اوازی صبا نزد فرامرز پایور . اشنایی ئ همکاری با هوشنگ ابتهاج((ه . الف . سایه)در برنامه های (گل های تازه)رادیو.

1351 شروع تهیه ی برنامه های گلهای تازه توسط هوشنگ ابتهاج در رادیو و همکاری با او. اغاز فراگیری ردیف های اوازی و تصانیف قدیمی نزد استاد عبدالله دوامی.برگذاری کنسرتی در شمال ایران با منصور صهرمی و هنرمندان دیگر.دیدار و اشنایی با اقای دوامی به وسیله ی فرامرز پایور. 

1352 اشنایی با استاد نور علی برومند و فراگیری شیوه ی اوازی سید حسن طاهر زاده نزد ایشان در مرکز خط ئ اشاعه ی موسیقی و اشنایی با هنر جویان مرکز: محمد رضا لطفیو ناصر فرهنگفرو حسین علیزاده و جلال ذوالفنون و گنجه ای و مقدسی و حدادی و دیگران.

1353 سفر برای کنسرت های هندو پاکستان و افغانستان با استاد احمد عبادی . سفر به چین و ژاپنن با احمد احرار و کریم فکور و حسین ملکو پرویز قاضی سعید به عنوان میهمانان ویژه برای گشایش پروازهایی به این دو کشور.

1354 تولد همایون در 30 اردیبهشت ماه در تهران . ماموریت رادیو و تلویزیون برای کنسرتهای فروردین در ایالات مختلف امریکا.انتقال از وزارت منابع طبیعی (به عنوان مامور خدمت)به رادیو.قطع رابطه با مرکز اشاعه ی موسیقی و ادامه ی درس اواز در منزل استاد نورعلی برومند. 

1355 شرکت در جشنواره ی توس (نیشابور)با فرامرز پایور , سایه, حسن ناهید, رحمت الله بدیعی, محمد اسماعیلی, عبدالوهاب شهیدی و هوشنگ ظریف.حضور در برنامه ی جشن هنر شیراز ( در حافظیه) با محمد رضا لطفی و فرهنگفر و اجرای برنامه ی ((راست پنجگاه)).کناره گیری رسمی و قطع رابطه ی کامل از رادیو در اسفند ماه.اجرای اواز در صفحات ردیف نوازی کانون پرورس فکری کودکان و نوجوانان . بهره گیری از محضر اقای برومند (در منزل خود استاد) شیوه ی اواز مرحوم طاهر زاده (اخرین جلسه روز چهار شنبه 29 دی ماه).فوت رضا ورزنده(29 دی ماه) و نور علی برومند (30 دی ماه) . اغاز ضبط تصانیف قدیمی با صدای عبدالله دوامی. 

1356 اجرای برنامه ی ((نوا)) به همراهی محمد رضا لطفی و گروه شیدا در جشن هنر شیراز.اجرای موسیقی ((چهره به چهره)) و ((گلبانگ)) . کناره گیری از رایو به خاطر جو نامساعد. تاسیس شرکت دل اواز برای انتشار برنامه های خود. 

1357 احراز مقام اول تلاوت قران سراسر کشور در مرداد ماه. اجرای بخشی از ((تلاوت قران)) .انتشار البوم ((گلبانگ))( دو نوار). همکاری در تاسیس کانون ((چاوش)) با هوشنگ ابتهاج و محمد رضا لطفیبرای ادامه ی فعالیت های موسیقی در خارج از رادیو تلویزیون(شجریان در انجا تدریس میکرد).

1358 اشنایی با فیلسوف یگانه استاد غلامرضا دادبه( جانسوز) در منزل استاد خط مرتضی عبدالرسولی ئ اغاز فراگیریی و شناخت بایگانی های فرهنگ و نوا ,... فرهنگ پهلوانی و جوانمردان , فرهنگ مادرنوایی .اجرای موسیقی ((خلوت گزیده)) .(( پیغام اهل راز)) ( شامل دو نوار : راز دل و انتظار دل).اخرین کنسرت ها با گروه پایوردر مهر ماه در تالار رودکی . کنسرت ماهور با محمد رضا لطفی و گروه شیدا در تالار رودکی و دانشکاه ملی در ابان ماه.

1359 فوت استاد دوامی . اجرای موسیقی ((عشق داند)) ( در ابو عطا) اجرای موسیقی ((ساز قصه گو)) ( اواز سه گاه در انتشار مجدد, البوم پیغام اهل راز). انتشار نوار موسیقی ((پیغام اهل راز )) (شامل دو نوار : راز دل انتظار دل). 

1361 اولین کنسرت در سفارت ایتالیا به همراهی پرویز مشکاتیان و ناصر فرهنگفر (آستان جانان) پس از سه سال کناره گیری از فعالیت های کنسرتی - اجرای موسیقی نوا (مرکب خوانی) و سر عشق ( ماهور) و بیداد 

1362 اجرای موسیقی ((همایون مثنوی)) با منصور صارمی. اجرای موسیقی ((چهار گاه)) (با فرهنگ شریف) و دیگر اواز ها در برنامه های خصوصی. 

1364 اجرای موسیقی ((گنبد مینا ))و ((جان عشاق)). انتشار نوار موسیقی ((بیداد)).

1365 انتشار نوارهای موسیقی (نوا)) ( مرکب خوانی ),((سر عشق)) (ماهور) و ((استان جانان)). ضبط ده اواز به همراهی ویولن حبیب الله بدیعی در مونیخ در منزل دکتر علی خادمی.

1366 اغاز کنسرت ها در اروپا پس از انقلاب و شروع همکاری با گروه عارف . اجرای موسیقی ((دود عود)) ,((دستان))و...

1367 برگذازی سه شب کنسرت برای بزرگداشت حافظ در تالار رودکی( وحدت).انتشار نوار ((دستان)).

1368 اجرای ((ماهور)) و ((ابو عطا)) در کنسرت های بهاره در اروپا با پیرنیاکان, جمشید عندلیبی, و اعیان. اجرای ((نوا)) و ((افشاری)) در کنسرت های پاییزه اروپا به همراهی مشکاتیان و گروه عارف و دو شب کنسرت در اسفند ماه به دعوت شهردار بارسلون در این شهر به همکاری نی حسین عمومی , تار طلایی و تنبک شمیرانی.

1369 سفر به تاجیکستان به دعوت خصوصی وزیر فرهنگ و هنر تاجیکستان پرده برداری از پیکره ی باربد و دو شب کنسرت در کاخ باربد به همراه کمانچه ی محمود تبریزی زاده , سه تار رضا قاسمی , و تنبک مجید خلج. کنسرتهایی در امریکا به همراهی پیرنیاکان عندلیبی و اعیان. اجرای مو سیقی ((سرو چمان)) , (( پیام نسیم)) , و ((دل مجنون)) ( هر سه در امریکا). کنسرت شجریان برای زلزله زدگان رودبار در لس انجلس. سخنرانی در پنج دانشگاه معتبر امریکا برای دانشجویان و محققین.

1370 برگذاری پنج شب کنسرت در پارک ارم و هشت شب کنسرتهای افتخاری برای مردم جنوب شهر تهراندر فرهنگسرای بهمن ( کشتارگاه سابق تهران) در اسفند ماه.برگذاری کنسرت شکوهمندی به مدت پنج شب در محوطه ی چهل ستون اصفهان.کنسرتهای اروپا با جهاندار و گروه اوا . جدایی از همسر اول خانم فرخنده گل افشان. اجرای موسیقی ((دل شدگان)) و ((اسمان عشق)). انتشار نوارهای موسیقی ((سرو چمان)) , ((پیام نسیم)),(( دل مجنون)) و (( خلوت گزیده)).

1371 ازدواج با همسر دوم خانم کتایون خوانساری. کنسرتهای مرحله ی دوم در امریکا با داریوش پیر نیاکان ,جمشید عندلیبی و همایون شجریان ( اگوست تا نوامبر) .برنامه ای با هابیل علی اف و همایون شجریان در سالن تالار رودکی(وحدت) ,تهران. اجرای موسیقی ((یادایام)) . انتشار نوارهای ((دل شدگان )) و ((اسمان عشق)).

1372 انتشار گزارشی همراه با گفتگویی با شجریان تحت عنوان (( محمد رضا شجریان استاد اواز ایران کجاست؟)) در نشریه ی نوید فضیلت,شماره ی 16 ,سال 2, مهر ماه ,تهران. اجرای(( سه گاه )) و (( راست پنجگاه)) در کنسرتهای اروپایی به همراهی محمد رضا لطفی و مجید خلج در تابستان.

1373 اجرا برنامه ی ((قاصدک)) در کنسرتهای دور اروپا با پرویز مشکاتیان و همایون شجریان. 

1374 کنسرتهای اصفهان,شیراز,ساری, کرمان, و سنندج با گروه اوا.برگذاری کنسرتی در اروپا با محمد رضا لطفی در ابات ماه.اجرای موسیقی ((چشمه ی نوش)) در ( فرانسه).انتشار نوارهای موسیقی ((همایون مثنوی)) ,(( گنبد مینا )),(( جان عشاق)), چشمه ی نوش))و (( یاد ایام)). اجرای موسیقی ((در خیال)).

1375 درگذشت پدر در 18 اذر ماه در سن 85 سالگی.اجرای موسیقی ((رسوای دل)) در دبی.انتشار موسیقی(( در خیال)) . انتشار نوار موسیقی ((ساز قصه گو)) ( اواز سه گاه در انتشار مجدد, البوم پیغام اهل راز). 

1376 تولد پسر دوم رایان (از ازدواج دوم) در ونکوور کانادا.اجرای برنامه های((سه گاه)) و ((ماهور)) در کنسرتهای دور اروپا با همکاری داریوش طلایی, سعید فرجپوری و اهمایون شجریان در پاییز .اجرای موسیقی(( شب ,سکوت , کویر)) .اجرا و انتشار موسیقی ((معمای هستی)) در کلن, المان. اجرا و انتشار موسیقی ((شب وصل)). انتشار نوار موسیقی ((رسوای دل)). انتشار نوار موسیقی ابوعطا((عشق داند)).

1377 اجرای کنسزتهای تهران,اصفهان, و دور اروپا با گروه اوا. برگذاری کنسرت درامریکا در شهریور ماه.اجرای (( ارام جان )) .انتشار نوار ((پیام نسیم). انتشار نوار موسیقی ((شب ,سکوت, کویز)). انتشار نوار موسیقی((چهره به چهره)).انتشار نوار موسیقی((راست پنجگاه)). 

1378 اجرای ((ماهور)) و((افشاری)) در پنج کنسرت به نفع دانش اموزان در شهر هشتگرد.بریافت جایزه ی پیکاسو ئ دیپلم افتخار یونسکو تز دبیر کل یونسکو ((اقای مایور)) در پاریس, شهریور ماه. انتشار نوار ((ارام جان)) . اجرای ((اهنگ وفا)) .انتشار نوار ((تلاوت قران)) (1) و (2).

1379 انتشار کتاب((راز مانا)) ( زندگی,دیدگاه و اثار استاد اواز ایران, محمد رضا شجریان)کار محمد جواد غلامرضا کاشی ,محسن گودرزی, و علی اصغر رمضانپور, نشر کتاب فردا, چاپ اول تهران.اجرای برنامه ی ((نوا ))و ((داد و بیداد)) (زمستان) در کنسرتهای دور اروپا و امریکا و کانادا به همراهی حسین علیزاده,کیهان کلهر و همایون شجریان. عمل جراحی کلیه و دهانه های معده در واشنگتن در 20 اسفند ماه. 

1380 عمل جراحی برای چسبندگی روده در تهران در ابان ماه.

1381 اجرای برنامه ی (( راست پنجگاه ))و(( مرکب خوانی)) در کنسرتهای دور اروپا و کانادا با حضور حسین علیزاده, کیهان کلهر و همایون شجریان. انتشار نشریه ی (( دفتر هنر )) شماره ی 15, ویژه ی محمد رضا شجریان ,در اسفند ماه ,در کالیفرنیا.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات